Rólunk
Az Elmer Családi Bölcsőde Budakeszin szép, csendes, kertvárosi környezetben, tömegközlekedéssel és autóval is könnyen megközelíthető helyen található.Családi házunkban barátságos csoportszobák és kiszolgáló helyiségek biztosítják a zavartalan működést. Közel 600 négyzetméteres kertje lehetővé teszi az egész napos jó levegőn tartózkodást, mozgást, kertészkedést. A ház előtt parkolási lehetőség van, melyet a szülők igénybe vehetnek.
A bölcsőde jellegű kis közösségben legfontosabb feladatunk a gyermek biztonságérzetének megteremtése, ahol a gyermekeknek lehetősége nyílik a fokozatos szocializációra, a hasonló korú gyermekekkel való megismerkedésre és a közös játékra.
Céljaink
Elsődleges feladatunknak tekintjük, hogy nyugodt, derűs, kiegyensúlyozott hátteret biztosítsunk a gyermekek önfeledt játékához, mindennapi tevékenységéhez.
A gyermekek fejlődéséhez szükséges változatos tevékenységek mellett észrevétlenül sajátítják el a higiéniai szokásokat, válnak egyre önállóbbá. Kiemelten fontosnak tartjuk az egészséges táplálkozásra és egészséges életmódra való nevelést, a színvonalas, a gyerekek testi és szellemi fejlődését segítő eszközök, játékok, foglalkozások biztosítását és végül de nem utolsó sorban igyekszünk igényes, színes, harmonikus környezetet biztosítani.
Arra törekszünk, hogy a családokkal együttműködve, együtt neveljük a gyermekeket a rendszeresség, a fokozatosság és a pozitív nevelési módszerek alkalmazásával.
Étkezés
Étlapunk a kisgyermekek tápanyagszükségletének figyelembevételével készül, külön figyelünk a változatosságra és a gyermekek életkori sajátosságából fakadó táplálkozási igényekre.A reggeli során több alkalommal kínálunk a gyermekek számára teljes kiőrlésű gabonából készült pékárut, sonkát, tojást, sajtot szeletelt zöldségekkel. Az innivaló tej, kakaó, tea és víz. A tízórai, gyümölcs, alkalmanként zöldség és víz, Az ebédet az Egészségkonyha biztosítja és a korosztálynak megfelelően többnyire főzelék, (darabolt) feltéttel. Az uzsonna péksütemény (kenyér, zsemle, kifli, molnárka), joghurt, vaj-, sajt-, vagy májkrém, zöldségekkel.
A heti étlapokról a bölcsőde hirdető tábláján tájékozódhatnak a szülők.
Beszoktatás
Bölcsődénkben 1 éves kortól várjuk a gyermekeket. Ebben az életkorban a gyermekre még nagyon intenzíven hatnak az Édesanya érzelmei. Törekedjenek arra, hogy könnyű szívvel hozzák a bölcsőde kisgyermeküket, még ha az elhatározás nehezen született is meg.
Készüljenek a bölcsődére testben, lélekben egyaránt!
Egészen biztosan számíthatnak kezdeti betegeskedésekre, így célszerű a beszoktatás idejét a munkába állás előtt a szabadságuk alatt elkezdeni. A betegség szinte elkerülhetetlen velejárója a bölcsődei életnek, különösen az őszi időszakban.
A bölcsődei beszoktatás alatt számítsunk arra, hogy az eddig nyugodt, kedves gyermekünk megváltozhat. Ehhez persze hozzájárulnak az életében amúgy is bekövetkező változások (szeparációs félelem, a járással a világ felfedezésekor tapasztalható ijedtség stb.). A közösségben egész nap alkalmazkodnia kell, így estére elfárad és otthon nyugtalanabb lesz.
Nagyon fontos, hogy a beszoktatás előtt és a beszoktatás ideje alatt lehetőleg csak annyi változás legyen a kisgyermek életében, amennyi feltétlenül szükséges. Ne rendezzék át a gyermek szobáját, és ha még anyatejet kap, ne a beszoktatás előtt pár nappal kezdjék el leszoktatni szoptatásról, cumiról, cumisüvegről … stb.
A beszoktatás általános menete
Általában 1 – 3 hét szükséges ahhoz, hogy a beszoktatás problémamentes legyen. Az első héten a szülővel együtt a második héten a szülő állandó jelenléte nélkül és fokozatosan emelt időt tölt a gyermek a családi bölcsődében.
Az első napokban a szülő és a gyermek csak egy-két órát tölt a családi bölcsődében, a gondozási műveleteket az anya végzi, a gondozónő ezeket figyelemmel kíséri.
A második-harmadik napon a gondozónő kísérletet tesz egy-egy gondozási művelet elvégzésére, majd az ötödik-hatodik naptól fokozatosan veszi át a szülőtől a gondozási műveleteket és megkínáljuk tízóraival, és ebéddel. Ezzel egyidejűleg a szülő hosszabb-rövidebb ideig távozik a játszószobából.
A második héten, ha már a kisgyermek barátságos a gondozójával, elfogad tőle ételt és játszanak már együtt, akkor a szülő eleinte rövid, majd egyre hosszabb időre eltávozhat. Fontos, hogy a szülő búcsúzzon el gyermekétől, ne menjen el köszönés nélkül. Lehet, hogy sírni fog a gyermek a búcsúzkodásnál, de nem érzi becsapottnak magát, ha keresi a szülőt.
Általában a beszoktatás második hetében a gyermek már van olyan jó kapcsolatban az ellátó személlyel, hogy szükség esetén rövid időn belül megtudja vigasztalni a gyermeket.
A hetedik-kilencedik napon a gyermek egyre több időt tölt a családi bölcsődében szülő nélkül.
A beszoktatás alatt a legnagyobb nehézséget az alvás jelenti ezért erre csak a tízedik napon kerül sor, és az ébredés várható időpontjában a szülő a családi bölcsődében tartózkodik.
A fenti napirend csak iránymutató, nem szigorúan alkalmazott szabály, gyermekenként változó ütemben, anya-gyermek kapcsolatától függően változhat. A beszoktatás ütemét megszakíthatják betegségek, egyéb tényezők. Ebben az esetben a beszoktatás üteme visszaeshet. A beszoktatás sok türelmet, megértést, együttműködést igényel minden benne részvevőtől.
Ünnepek, jeles napok, rendezvények
- Február: Farsang
- Március: Víz napja
- Április: Húsvét, Föld napja
- Május: Anyák napja, Madarak és fák napja
- Június: Gyermeknap, Évzáró
- Szeptember: Szüret
- Október: Állatok világnapja
- November: Márton nap
- December: Mikulás, Adventi készülődés, Karácsony
A szülők bevonásával közösen ünnepeljük meg az Anyák napját, és az évzáró nyárindító zsúrt.
A gyermekek ünnepei
- A családi bölcsődébe járó gyerekek születésnapját megünnepeljük, erre az alkalomra a csoport szobát ünnepi dekorációval díszítjük, zenével, tánccal és süteménnyel ünneplünk.
….